Telli Pottsepp

Pliitide ehitamine

Soojus, hubasus ja tulekuma sinu toas.

20+ aastat kogemust

 

Miks ehitada puupliit?

Puupliit on alati olnud oluline osa traditsioonilisest eesti köögist. Kuigi vahepeal on eelistatud moodsamaid seadmeid, tõuseb nende kõrval üha rohkem taas ausse ka puupliit. Lisaks hubasusele kiidetakse ka selle kasulikkust. Puuküttega pliidi ja soemüüri kombinatsioon pakub aga palju rohkemat kui vaid meeldiv keskkond.

Puuküttega pliidi saad kujundada oma maitse järgi. Esmalt tuleb siiski hinnata, missugused on konkreetse ruumi võimalused.
Kui vajad pliiti peamiselt toiduvalmistamiseks, sobib kompaktsem lahendus ja praeahjuga mudel. Kui soovid pliiti kasutada ruumide kütmiseks, vajad kindlasti soojust salvestavat osa ehk soemüüri. Keskküttepliit on tõhus ja praktiline valik siis, kui soovid kütta tervet maja või korterit. 

Sobiva pliidi võib leida tehases toodetavate valmispliitide hulgast. Kui soovid aga erilist ja kvaliteetset rätsepatööd ning ainulaadset, just sinu kööki sobivat lahendust, siis pöördu pottsepa poole.

Puupliit koos integreeritud elektripliidiga.
Krohvitud pinnaga puupliit keraamilise plaadiga

Töötasapinda integreeritud puupliit

Ideaalis võiks puupliit asuda köögi töötasapinna alla jäävas osas, nt kõrvuti elektrilise praeahju ja -pliidiga. Selline asetus võimaldab köögis paremini ruumi kasutada. Toiduvalmistamine koondub ühte punkti ning kõik tarvikud ja abivahendid on käepärased.

Tavaliselt määrab korstna asukoht ka pliidi asukoha. Pliit peaks olema korstnale võimalikult lähedal.

Oluline tegur on ka turvalisus. Puupliit peab olema paigutatud selliselt, et see ei kahjustaks teisi köögiseadmeid ega interjööri. Täidetud peavad olema  tuleohutuse nõuded, st pliit peab olema tuleohtlikest materjalidest turvaliselt eraldatud.

Töötasapinnaks sobib graniit, roostevaba teras või armeeritud betoonplaat. Oluline on, et see oleks mittesüttivast materjalist. 

Saad valida tehases valmistatud puupliidi ehk tehasepliidi ja pottsepa poolt just sulle käsitööna laotud pliidi vahel. Kvaliteetse tehasepliidi leiad kaminakauplustest üle Eesti. Ahjupottidest või tellistest laotud pliidi saad tellida pottsepalt.

Igal juhul eeldab puupliidi paigaldus hoolikat planeerimist ja head ettevalmistust. Et tagada ohutus ja tõhusus soovitame tellida puupliidi projekti ja paigalduse kogemustega pottsepalt.

Puupliit töötasapinnas kõrvuti elektripliidiga

Klientide tagasiside

Puupliit soemüüriga on tõhus ja praktiline

Puuküttega pliit koos soemüüriga on suurepärane valik tänapäevase hoone kütmiseks. Võrreldes alternatiivsete lahendustega on sellel mitu olulist eelist:

  • Puuküttega pliit koos soemüüriga võimaldab kasutada toiduvalmistamise energiat ruumide soojendamiseks. Energia salvestub soemüüri ja kandub kiirguse teel ruumi 8-24 tunni jooksul.
  • Puupliit võimaldab ruumil kiirelt pliidiplaadi kaudu soojeneda. Soemüüri salvestunud soojus seevastu tagab, et temperatuur püsiks ruumis stabiilne.
  • Madalad küttekulud. Puiduga kütmine on tavaliselt odavam kui gaasi- või elektriküte. Seega on küttekulud madalamad.
  • See tagab turvalisuse. Puuküttega pliit koos soemüüriga ei vaja elektrit ega gaasi. Elektrikatkestuse või muu probleemi korral on tagatud nii toasoojus kui ka toiduvalmistamise võimalus.
  • Puupliit loob meeldiva elukeskkonna. Kiirgussoojus tagab eluruumide hubasuse ja tervisliku sisekliima.

Puuküttega pliidi ja soemüüri paigaldamine nõuab hoolikat ettevalmistust ja head planeerimist. Tuleb arvestada suurema ruumivajadusega, samuti peab olema vajaliku tugevusega vundament. Lisaks tuleb arvestada, et soemüüri ja pliidi lõõre on vaja puhastada vähemalt üks kord aastas. Teatud aja tagant on vaja ka tuhk koldest eemaldada. Puupliidi kasutamisel tuleb hoolikalt järgida tuleohutuse reegleid.

Kuigi puupliit eeldab regulaarset hooldust ja ohutusnõuete järgimist, on soemüüriga puupliidil siiski palju positiivseid omadusi. Kui soovid traditsioonilist ja tõhusat kütteallikat ning oled valmis selle eest hoolitsema, võib soemüüriga puupliit olla sinu jaoks parim valik.

Lode tellistest soemüüri ehitamine pealtvaates

Praeahi on praktiline ja lisab väärtust 

Puupliidi praeahi on aegade jooksul olnud suurepärane lahendus toidu valmistamiseks, pakkudes loomulikke ja autentseid maitseid. Toiduvalmistamine puupliidi praeahjus on palju enamat kui lihtsalt söögi tegemine – see on elamus.

Puupliidi praeahi on tuntud oma võime poolest säilitada toidu loomulik maitse ja tekstuur. Valmistades süüa puupliidi praeahjus, säilib toidu vitamiinide, mineraalide ja toitainete sisaldus, ning toit on tervislik ja maitsev.

Praeahju saab kasutada erinevate toitude valmistamiseks, alates lihast ja kalast kuni köögiviljadeni. Samuti on see parim abivahend küpsetiste valmistamisel.

Seega kui otsid tervislikku ja maitsvat toiduvalmistamise meetodit, siis on just praeahjuga puupliit see, mida vajad. See pakub loomulikke ja autentseid maitseid ning tagab mõnusa toiduelamuse. Lisaks on see keskkonnasõbralik valik, mis aitab kaasa jätkusuutlikule eluviisile. 

Praeahjude lai valik Decora Tartu kaupluses

Veesärgiga puupliit kütab kogu maja

Kas otsid tõhusat ja energiasäästlikku moodust oma kodu kütmiseks? Veesärgiga pliit võib olla just see, mida vajad. See on suurepärane lahendus, mis pakub kütmist ja toiduvalmistamist ühe seadme abil ning aitab vähendada energiakulusid.

Veesärgiga ehk soojusvahetiga pliidi tööpõhimõte on lihtne: halgude põlemisel tekkiv energia antakse soojusvaheti abil edasi veele, mis ringleb keskküttesüsteemis. Nii saab pliidi abil kütta kogu maja, kasutades selleks vett, mis tsirkuleerib radiaatorites või põrandaküttesüsteemis.

Soojusvahetiga pliitide valik on lai ning neid on saadaval eri võimsuse ja disainiga. Neid on lihtne maja keskküttesüsteemiga ühildada. Kui soovid kütta oma kodu mugavalt, tõhusalt ja energiasäästlikult, siis võib soojusvahetiga pliit olla just see, mida oled otsinud.