Ahjude ehitamine

Võrreldes teiste kütteseadmetega sobib eluruumi kütmiseks kõige paremini soojust salvestav ahi. Pärast kütmist kiirgab ahi ruumi soojust 8–24 tunni jooksul.

Soojust salvestavat ahju kasutatakse enamasti põhikütteseadmena. Sellisel juhul peab ahi katma kogu hoone soojavajaduse. Samas paigaldatakse soojust salvestavat ahju ka lisalahendusena.

Meie soovitame, et näiteks lisaks põrandaküttele võiks kodus olla ka soojust salvestav kütteseade. See võib olla kas pottsepa ehitatud ahi või soemüüriga pliit, üks variant on ka tehases valmistatud moodulahi. Nii saad kindel olla, et mis tahes probleemide korral on olemas toidu valmistamise võimalus ja ka tuba saab soojaks.

Kahe uksega tunnelahi

Kahe uksega tunnelahi 

Kokkuvõtvalt on soojust salvestav ahi suurepärane valik nii põhikütteseadmeks kui ka lisalahenduseks. See on tõhus, säästab energiat ja on keskkonnasõbralik. Samuti loob see hubase olustiku ja sobib ideaalselt nii kodudesse kui ka äripindadele.

Kui Sul on küsimusi või soovid täpsemat informatsiooni, võta meiega ühendust. Oleme spetsialiseerunud pottahjude ja tellistest ahjude ehitamisele. Leiame koos Sinu kodu jaoks parima küttelahenduse.

Ahju ehitamise hind

Kui plaanid pottahju ehitamist, siis on kindlasti üks Sinu esimesi küsimusi, kui palju see maksab. Pottahju ehitamine on suur investeering, millel on oluline praktiline kui ka emotsionaalne väärtus. Pottahjude hinnad varieeruvad tavaliselt vahemikus 8000 – 20 000 eurot. Täpne hind sõltub paljudest teguritest, nt võimsus, disain, lisavarustus, objekti asukoht jms.

Metalljalgadele asetatud kollastest ahjupottiest kahhelahi.

Metalljalgadel glasuurpottahi. Teostus: ofenkoerper.at

Pottahju hinda enim mõjutavad tegurid

 • Võimsus. Olenevalt sellest, kas soovid ahju põhi- või lisakütteseadmeks,
  planeeritakse ahju võimsus. Erineva võimsusega ahjude materjalikulu
  varieerub oluliselt. See põhjustab ka hinnaerinevusi.
 • Ahjupottide ja ahjuukse hind. Eri tootjate ahjupottide ja ahjuukse hinnad
  varieeruvad suurel määral.
 • Lisavarustus. Peamine lisavarustus, mida kliendid soovivad, on
  kütteautomaatika. Kütteautomaatika optimeerib põlemisprotsessi ning nii
  jääb rohkem puid metsa kasvama ja saaste hulk õhus väheneb.

Kokkuvõttes on pottahju ehitamine kulukas investeering. Samas pakub see edaspidi võimalust nautida hubast ja tervislikku kodust sisekliimat.

Tellistest ahi – hinna poolest soodne

Ahjupottide asemel telliste kasutamine võimaldab ahju odavamalt ehitada. Keraamiline tellis on vastupidav ja sobib ahju väliskesta materjaliks väga hästi. Tutvu Terca keraamiliste telliste valikuga. Seal on lai värvivalik ja erinevad pinnaviimistluse võimalused.

Tavaliselt ehitab pottsepp tellistest ahju puhta vuugiga. Soovi korral teeme krohvitud viimistluse või värvime. Huvitava tulemuse jaoks võib katta tellistest ahju savivärviga. Ka krohvitud ahju võib hiljem värvida, kui selleks soov tekib. Samuti oleme kasutanud viimistlemiseks looduslikku kivi. Klientidele on meeldinud dolomiidiga viimistletud ahi.

Kokkuvõttes on tellistest ahi eluruumi kütteseadmena hea ja soodne lahendus. See on tõhus, vastupidav ja keskkonnasõbralik. Samuti loob see ruumis hubase ja tervisliku sisekliima.

Tellistest ehitatud puhasvuukviimistlusega ahi Kuusalu lähistel Hirvlis.

Servi laotud tellisahi Kuusalu lähistel Hirvlis

Miks valida pottidest ahi

 • Vastupidavus. Ainulaadne ehitamise tehnoloogia teeb kahhelahjust äärmiselt
  vastupidava ahjutüübi.
 • Eripärasus. Kahhelahi on stiilne kütteseade, mis lisab kodule elegantsi ja võlu.
  Sobib nii modernsesse kui ka maalähedasse interjööri.
 • Hubasus. Kahhelahi loob sooja ja õdusa olustiku.
 • Tervendav. On teaduslikult tõestatud, et kahhelahju soojus tervendab.
 • Keskkonnasõbralik. Tänapäevane kahhelahi kindlustab puhta elukeskkonna nii
  Sulle kui ka naabrile.
Taivo Kersna Võru lähistel asuvast tehasest tarnitud valgetest pottidest kahhelahi. Ehitatud funkstiilis elumajja lisaküttelahenduseks.

Taivo Kersna valgetest glasuurpottidest lamav ahi Kakumäel

Glasuurpotist ahi ehk kahhelahi on ajas vastupidav ja pilkupüüdev ruumikujunduse
element. Teiste kütteseadmetega võrreldes on kahhelahju soetamismaksumus pisut kõrgem. Püsikulud on seevastu madalamad. Hästi soojustatud hoones piisab mõõduka suurusega ahjust, et saada hubane ja värske kodune sisekliima.

Pottahju ehitamine

Pottahju ehitamisega saad lähemalt tutvuda allolevas videos. See kajastab Austria pottsepa Ratz Peteri tegemisi. Aastate jooksul on see kogunud 1 800 000 vaatamist ja saanud palju positiivset tagasisidet. 

Ookerpunane lihtpottahi

Glasuurimata väliskihiga ahjupotte kutsutakse lihtpottideks. Ookerpunaste lihtpottide kasutamine võimaldab ehitada soodsamalt. Hästi planeerides ja hoolika teostuse korral saab lihtpottidest ehitada imeilusa ahju.

Lihtpottahju eripäraks on poorne ja pisut konarlik pinnatekstuur. See on aga pigem positiivne omadus. Eriti siis, kui ahi on vaja ehitada ökostiilis kujundusega ruumi.

Ehitusliku poole pealt on lihtpottahi sarnane glasuurahjuga. Ahju sisu ehk kolle ja lõõristik on identsed. Ainuke erinevus kahe ahju vahel on lihtpottide välispinnalt puuduv glasuurikiht. Lihtpottahi sobib eluruumi kütmiseks väga hästi. Sel on olemas kõik heale ahjule iseloomulikud omadused: vastupidavus, energiatõhusus, keskkonnasõbralikkus.

Eestis toodavad lihtpotte Ahjutarve OÜ Tartus ja Ahjupotitööstuse OÜ Pärnumaal.

Lihtpottidest ahi Vaimõisas

Ahjupotitööstuse lihtpottidest ahi Hoxter uksega

Kokkuvõtteks võib öelda, et lihtpottahi sobib samuti eluruumi kütmiseks väga hästi. Tal on olemas kõik heale ahjule iseloomulikud omadused – vastupidavus, energiatõhusus, keskkonnasõbralikkus.

Hoxter ahjuuksed

Ahju kavandamisel on üks oluline osa valida õige ahjuuks. Uks peaks olema vastupidav ja hea kasutusmugavusega. Ahjuukse mõõdud peaksid olema proportsioonis ahju mõõtudega. Samuti on oluline ukse kõrgus põranda tasapinnast. Kvaliteetne ja hästi disainitud uks tagab ka ahju üldise kena visuaalse ilme.

Meie eelistame Tšehhi ettevõtte Hoxter kaminasüdamikke ja ahjuuksi. Hoxteri uksed on kvaliteetsed, mugavad kasutada ning vastavad ootustele. Saadaval on eri suuruses ja kujuga mudelid ning ka topelt klaasiga varustatud uksed. Kõik Hoxteri tooted on tipptasemel disainiga.

Hoxteri esindajad tegemas tooteesitlust kahhelahjumessil Austrias Welsis.

Hoxteri tootetutvustus Welsi kahhelahjumessil 2023

Omfire OÜ
Tartu

+372 555 437 30
kaido.kalling@gmail.com